Zaradi prezasedenosti ne sprejemamo novih pacientov
Kaj je?
Bownova terapija je nežna manualna tehnika, pri kateri terapevt z nežnim raztezanjem vezivnega tkiva v telo vnaša dražljaje. Telo se na dražljaje odzove z mehanizmom samoregulacije.
Prične se vzpostavljati ravnovesje na mišičnem, nevrološkem, hormonalnem, limfnem in energetskem sistemu.
Bownova terapija je edinstvena manualna tehnika, pri kateri gre tako za fizično kot energijsko stimuliranje telesa.
Bownova terapija sledi principu homeostaze in temelji na teoriji, da je telo somatično-energetska samouravnavana enota, ki lahko že z minimalnimi zunanjimi dražljaji prične uravnavati porušeno ravnovesje. Bownovi terapevti zaupamo, da je organizem tega sposoben, zato proces podpiramo in ne oviramo.
Bownova terapija deluje holistično (celostno) – pomaga zmanjšati napetost v mišicah in fasciji ter vzpostaviti ravnovesje telesa v nevrološkem, hormonalnem, limfatičnem in energetskem sistemu. S terapijo »govorimo« s telesom preko senzornih receptorjev v slojih kože, mišicah in fasciji. Bownova terapija naše telo ponovno »spomni«, kako učinkovito je lahko. Po njej se telesno in čustveno dobro počutimo, pogosto se izboljša kakovost našega življenja.
Terapija vsebuje nekatere osnovne principe osteopatije, ki jih združi z zahodnimi manualnimi tehnikami in vzhodnimi energetsko-vibracijskimi tehnikami.
Kako deluje?
Bownova terapija deluje po principu, da je telo somatično-emocionalna energetska celota, ki se lahko s pravilnimi dražljaji SAMOURAVNOVESI in OZDRAVI. Je naravna oblika zdravljenja z dotikom. Kljub nežnim prijemom je dinamična in zelo učinkovita manipulacija mehkega tkiva. Telesni dotik je kratek, traja le toliko, da z njim terapevt izzove dražljaje na posameznih delih telesa ter v določenem zaporedju. Nato se nekaj minut telesa ne dotika in s tem omogoči organizmu, da se odzove na terapevtovo stimulacijo. Samokorekcija se prične tako na telesnem kot na energetskem nivoju.
Bistvo terapije predstavljajo Bownove poteze, ki jih terapevti izvajamo na specifičnih lokacijah na mišicah, tetivah in fasciji (vezivnem tkivu), ter indirektno na živčnih ovojnicah. Začetni dražljaj je izvršen preko površinske fascije, ki takoj prenese dražljaje na ostale regulatorne sisteme, ki pričnejo proces transformacije trenutnih in starih stresnih vzorcev.
Raziskave kažejo, da Bownova terapija takoj in uravnoteževalno učinkuje na avtonomno živčevje (del živčevja, ki deluje neodvisno od naše zavesti) in na energetski sistem.
Bownove poteze tudi hitro izzovejo vidno in otipljivo zmanjšanje napetosti v mišičnih vlaknih in mišičnih ovojnicah.
Komu je namenjena?
Terapija je tako nežna in neinvazivna, da jo lahko varno uporabimo pri ljudeh vseh starosti – od novorojenčkov do starejših ljudi, od športnikov do nosečnic. Terapija lahko tudi dopolnjuje načine zdravljenja, ki jih nudi moderna medicina.
Uporabljamo jo za zdravljenje že navzočih motenj, pri lajšanju bolečin ali kot preventivno ter sprostitveno terapijo.
Pri katerih težavah je primerna?
Bownovo terapijo lahko uporabljamo za uravnovešanje že prisotnih motenj in kot preventivni ukrep. Terapijo lahko uporabimo za stimulacijo celotnega telesa ali samo lokalno za določene predele telesa.
Terapija je zelo učinkovita pri:
vseh težavah mišično-vezivno-skeletnega sistema, kot so:
akutne ali kronične poškodbe kosti, mišic, sklepov ali drugih mehkih tkiv,
degenerativne spremembe,
posledice negativnih delovnih navad,
osteoartritis.
težavah v predelu glave:
migrene,
glavoboli (tenzijski, cervikalni, hormonsko pogojeni),
sinuzitis ali seneni nahod,
sindrom čeljustnega sklepa, nevralgija trigeminusa, težave z očmi, ušesi.
neravnovesju v medenici;
akutni in kronični utrujenosti, raznih pri organskih motnjah;
rehabilitaciji po operacijah – kot podporna terapija;
nosečnicah in težavah z zanositvijo:
občutek nelagodnosti,
bolečine,
zatekanje,
nespečnost,
kot priprava na porod,
po porodu za hitro okrevanje, lažje dojenje, …
pri dojenčkih:
težave s kolikami,
refluks,
spremenjen mišični tonus.
nevroloških obolenjih (multipla skleroza, ICV, parkinsonizem, cerebralna paraliza, …) − kot podporna terapija;
kot preventiva in za lajšanje psiho-somatskega stresa.
Kako poteka?
Terapija traja od 30-50 minut; pri akutnem problemu, kot je npr. zvin gležnja, pa lahko le 10-15 minut. Tudi pri otrocih in dojenčkih je običajno terapija krajša.
Pri terapiji pogosto vključujemo posege, ki zajemajo celoten sistem. Učinek je globlji in telo bolj sproščeno.
Terapija je polna presenečenj, ki pa se ne končajo po zaključeni terapiji, temveč se klientu razkrivajo včasih še naslednjih pet do deset dni.
Bownov terapevt gleda na odzive kot nekaj pozitivnega, saj gre za jasno sporočilo telesa, da aktivno išče novo ravnovesje ter ima dovolj rezervne energije, da lahko to opravi. Pri večini ljudi bodo odzivi blagi.
Odzivi telesa so običajno najbolj zaznavni po prvi in včasih tudi drugi terapiji.
Običajno zadošča tri do pet terapij, seveda pa je odvisno od števila in zapletenosti težav. Število se razlikuje tudi od tega, ali so težave akutne ali kronične. Pri kroničnih težavah je število terapij lahko večje. Običajno pa ni potrebno za isto težavo obiskovati terapevta več mesecev ali celo let.
Med dvema obiskoma pri terapevtu običajno mine 5-7 dni. V določenih primerih je lahko ta čas krajši ali daljši. Rezultati so očitni na fizični, emocionalni in energetski ravni. Bownova terapija najbolje deluje samostojno, lahko pa jo uspešno vključimo v obravnavo z drugimi oblikami zdravljenja.
Med serijami Bownovih potez so kratki časovni premori, med katerimi se vas terapevt ne bo dotikal. Kratek premor omogoči telesu, da integrira nevrološke in energetske spremembe, ki smo jih sprožili z Bownovimi potezami.
Terapija je polna presenečenj, ki pa se ne končajo po zaključeni terapiji, temveč se klientu razkrivajo včasih še naslednjih pet do deset dni. Bownov terapevt gleda na možne odzive kot nekaj pozitivnega, saj gre za jasno sporočilo telesa, da aktivno išče novo ravnovesje ter ima dovolj rezervne energije, da lahko to opravi.
Nekaj najbolj pogostih odzivov med in po izvajanju Bownove terapije:
Občutek globoke sproščenosti in dobrega počutja, ki se pogosto pojavi že nekaj minut po začetku izvajanja Bownove terapije. Ker je celotni proces zelo pomirjevalen, ni nič neobičajnega, če klient med izvajanjem terapije celo zaspi.
Delna ali popolna ublažitev bolečine je eden od tipičnih učinkov Bownove terapije; do nje pride hitro in je običajno trajna. Do ublažitve pride med izvajanjem terapije, v nekaj urah ali v naslednjih dneh.
Bownova terapija hitro pomaga pri sproščanju mehkega tkiva, zaradi česar se zmanjša pritisk na vretenca, medvretenčne ploščice in hrbtenične živce. Klienti, ki so daljši čas trpeli zaradi napetosti in bolečin v hrbteničnem predelu velikokrat izjavijo, da se počutijo po terapiji svobodnejši, lažji, višji in bolj gibljivi.
Veliko klientov pripoveduje o različnih občutkih v telesu kot so npr. mravljinčavost, toplota, krčenje ali trzanje mišic, pretok energije v dele telesa, ki jih terapevt ni stimuliral, občutki breztežnosti ali lebdenja. Občutki pri vseh izvajanjih terapije niso nujno enaki; za pozitiven odziv na terapijo ni potrebno, da te občutke zazna.
Nekateri bodo čutili čustveno sprostitev; nasploh velja, da se klienti počutijo bolj sproščene in precej manj pod pritiskom.
Pogosto ima klient vrtoglavico, ko se iz ležečega položaja dvigne v sedečega. To je samo kratkotrajna reakcija, ki se hitro razblini.
Poslabšanje navzočega problema je možen odziv po Bownovi terapiji. Med tem časom je potrebno izkazati potrpežljivost in nežnost do sebe ter se ravnati po navodilih terapevta. Običajno takšno stanje ne traja dlje kot 24–48 ur. Telo se v procesu samouravnavanja spominja starih poškodb in vzorcev, ki smo jih mi zavestno popolnoma pozabili.
Običajno je tudi pogostejše uriniranje, saj se iz telesa izločajo odvečne tekočine in toksini, ki so bili ujeti v tkivih. Morda bo nekomu teklo iz nosu ali bo imel druge znake prehlada, čeprav se bo na splošno dobro počutil. Nekdo drug se bo morda bolj znojil ipd. Poteka detoksifikacija organizma, ki ga ne smemo zatreti. Telo samo izbere najbolj primeren sistem, preko katerega se čisti.
Mnogi klienti so po koncu Bownove terapije polni energije, drugi so zaspani in utrujeni. Treba je prisluhniti, kaj nam telo sporoča in mu prisluhniti.
Terapevt vam bo svetoval, kakšna naj bo vaša fizična aktivnost v času med terapijami, koliko vode naj bi popili, kdaj naj bi imeli ponovno terapijo ter dal druge nasvete, ki vam bodo v pomoč pri hitrejšem okrevanju in morebitnih odzivih. Če vas kaj skrbi ali imate dodatna vprašanja, ne odlašajte, ampak raje pokličite vašega Bownovega terapevta.
Po terapiji
Po terapiji dobite ustna in pisna navodila.
Odpovejte se razvadam (nikotin, alkohol, kava, droge) ali pa jih vsaj močno omejite.
Jejte manj mesa in živalskih beljakovin, pa več surovega sadja in zelenjave.
Popijte dovolj vode.
Vsak dan se vsaj 30 minut gibajte na svežem zraku.
Skrbite za osebno higieno.
Ne gojite starih zamer in se spravite z vsemi ljudmi.
Nikoli ne pojdite spat sprti. Vedno se pogovorite in pomirite.
Radi se imejte in več se smejte.
Začetnik Bownove terapije
Thomas Bowen (1916–1982) je bil avstralski terapevt, ki je razvil manualno terapijo, ki se danes imenuje po njem.
Thomas Bowen je bil prepričan, da je terapevt katalizator v procesu zdravljenja in ne zdravilec. Struktura človeškega telesa pa omogoča, da je proces samouravnovešanja mogoče pospešiti že z minimalnim zunanjim vplivanjem. Bownova terapija prikaže to bistvo terapevtske enostavnosti in učinkovitosti ne glede na to ali jo uporabimo pri čisto določenemu problemu ali za ohranjanje zdravega ravnotežja.