MSTR® tehnika  

Zaradi prezasedenosti ne sprejemamo novih pacientov

Kaj je?

McLoughlinova tehnika (McLoughlin Scar Tissue Release Technique ® - MSTR®) je izjemno uspešna pri obravnavi brazgotinastih tkiv.

MSTR® tehnika uporablja hitre terapevtove gibe v več smereh. S tem vpliva na tkivo zarastlin (adhezij). Nežno in učinkovito sprošča gosto vezana kolagenska vlakna v brazgotinastem tkivu. 

Kako deluje?

Kombinacija potez pri MSTR® tehniki sprošča vezana kolagenska vlakna. 

Ob poškodbi tkiva organizem takoj prične s celjenjem. Novonastala kolagenska vlakna v fazi proliferacije v brazgotini so povezana naključno, brez vzorca, zato je brazgotina debela. 

Z MSTR® tehniko na brazgotini dosežemo sproščanje gosto prepletenih kolagenskih vlaken, kar brazgotino zmehča. 

Tkivo postane bolj gibljivo (manj »veže«), pogosto se brazgotina tudi splošči, spremeni se njena barva in je manj izstopajoča.

 

Izboljša se pretok krvi in limfe, izboljšajo se nevrološke poti (tudi sámo občutenje brazgotine), izboljša se energetski pretok.

 

MSTR® tehnika tudi pozitivno vpliva na psihološke učinke brazgotine (pogosto pride do emocionalne sprostitve, zato delamo z brazgotinami spoštljivo in sledimo pacientu in njegovim odzivom).

 

Vsak operacija na trebuhu vpliva na bolečine v križu. Abdominalne mišice so pomembne za pravilno držo in stabilizacijo hrbtenice. Delujejo sinergistično. Sprednja fascialna linija je utesnjena, saj brazgotina lahko sega od površinske do globoke in visceralne fascije. Zadnja fascialna linija je tako bolj obremenjena, saj mora premagovati večjo silo.

Ko se kolagenska vlakna sprostijo in bolj pravilno organizirajo, se brazgotina običajno zmehča, splošči in se bolj integrira v okoliško tkivo Obenem se sprosti tudi limfni in krvni obtok v brazgotini in okoliškem tkivu.

To lahko zaznamo že med terapijo v spremembi barve brazgotine in okolnega tkiva. Tkivo lahko zaradi povečane cirkulacije postane tudi toplejše.

Komu je namenjena?

Terapija je tako nežna, da jo lahko varno uporabimo pri vseh. 

Minimalni potreben čas za obravnavo brazgotin je 8 tednov. Če pride do zamude pri celjenju, počakamo še 6-8 tednov oz. dokler tkivo ni zaceljeno.

Tehnika je uspešna tudi pri starih brazgotinah.

Prizadeto tkivo je uničeno na celičnem nivoju. Telo poškodbo skuša takoj popraviti, zakrpati. Čimprej in čimbolje. Nastane neka prekinitev v telesu, vdor v notranjost, ki je za organizem lahko usodna. 

Za klienta je to fizična in pogosto tudi psihična travma (odvisno seveda tudi od nastanka poškodbe in klientovega čustvenega stanja ob poškodbi). Za vsako brazgotino stoji zgodba. 

Pri katerih težavah je primerna?

Brazgotine povzročajo fiziološke, energetske in psihološke vplive, zato MSTR® tehnika vpliva na celoten organizem.

Indikacije:


Kontraindikacije:


Možni simptomi v brazgotinastem tkivu:

Kako poteka?

MSTR® tehniko običajno izvajamo samostojno, odvisno od velikosti brazgotine in odziva na poteze. 

Terapevt izvaja kratke poteze v več smereh. Tehnika je nežna in neboleča. Učinki so občutni že po prvi terapiji.

Avtor  MSTR® tehnike

Alastair McLoughlin je Bownov terapevt in inštruktor Bownove terapije. Proučeval in razvijal je lastne tehnike.  Od leta 2011 jih tudi poučuje. 

Ena od njegovih tehnik je tudi MSTR® tehnika za delo z brazgotinami. Po njegovih besedah je to verjetno najpomembnejša in najbolj dragocena tehnika, ki jo je razvil.

Svojo metodo obravnave brazgotin uči po celem svetu. Veliko zanimanja je deležen med zdravstvenimi delavci in drugimi terapevti iz različnih področij.